ALES

Ales Nedir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı) ülkemizde lisansüstü eğitim almak isteyen ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır. Her bir aday sınav sonucunda sapmalarla birlikte genellikle 50 ile 100 arasında bir puan almaktadır.

ALES’te toplamda 160 soru sorulmaktadır. Bunlar 40 sayısal 1, 40 sayısal 2, 40 sözel 1 ve 40 sözel 2 şeklindedir.  Bu sorulardan adaylar alanlarına göre 120 tanesini seçip çözmek zorundadırlar. Sayısal ve eşit ağırlık alanından olanlar sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 kısımlarını çözmek zorundadırlar. Sözel alanından olanlar ise sayısal 1, sözel 1 ve sözel 2 testlerini çözmek zorundadırlar. Sınav süresi ise 180 dakikadır.

Sayısal 1 ve sayısal 2 testlerinde temel matematik ve sayısal mantık konularından sorular sorulmaktadır benzer şekilde sözel 1 ve sözel 2 testlerinde de temel dil bilgisi sözel mantık ve anlam bilgisi soruları sorulmaktadır. ALES sınavında sorulan soruların tamamı yeterli zaman verildiğinde pek çok adayın doğru cevaplayacağı sorulardır. Fakat sınav süresi çoğu aday için yeterli gelmemekte bu yüzden bazı kısımlar yetişmemektedir.

Ülkemizde akademik kadrolara atanmak için minimum ALES puanı 70’tir. Lisansüstü eğitim içinse adayın minimum ALES puanı 55 olmalıdır. Fakat aslında bu puanlar oldukça sembolik puanlardır. 55 ALES puanı ile bir adayın yüksek lisans yapacağı üniversite sayısı neredeyse yoktur. Benzer şekilde 70 ALES puanı ile akademisyen olmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ALES puanı mümkün olduğunca yüksek tutulmalıdır. En azından 80 veya üzeri ALES puanı almak her öğrecinin hedefi olmalıdır.

ALES sınavı yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl süre ile kullanılabilir. Eğer adayın süresi dolmamış birden fazla ALES puanı varsa aday bu puanlardan istediğini kullanabilir. Son girilen sınavın puanı geçerli olur gibi bir kural yoktur.

Detaylı bilgi almak için şubemizle iletişime geçiniz.
bilgi@kariyerkampusum.com
0216 443 63 63 – 0553 063 60 63

kariyer-kampusum-logo
detaylı bilgi için
arayalım

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3.Şahıslar ile paylaşılmaz. Kariyer Kampüsüm bu konuda azami önem göstermektedir.

    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz: