DGS

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir ?

DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz. Eğer yurt dışındaysanız (KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek yüksek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Açık öğretim ön lisans veya meslek yüksek okulu mezunu olup kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına yerleşmek istiyorsanız DGS’ye girmenize gerek yok çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

DGS eşit ağırlık türünde bir sınavdır ve sorular hem sayısal hem de sözel ağırlıklıdır. 120 sorudan oluşan sınavın 60 sorusu sayısal 60 sorusu sözeldir. Her bölümde 10’ar tane mantık sorusu bulunur.

Sınav başvuruları genelde Nisan ayı içerisinde meslek yüksek okulların müdürlüklerinden, ÖSYM il sınav yöneticiliklerinden ve AÖF bürolarından yapılmaktadır. Sınav tarihi ise genelde yazın Temmuz ayının 2. veya 3. Haftasın da üniversitelerin rektörlüklerinin bulunduğu şehirlerde (KKTC için Lefkoşa) yapılır.

Her üniversite dikey geçiş için %10’luk bir kontenjan ayırmak zorundadır. Bu sayı her bölüm için en fazla 5-10 kişi arası kontenjana denk geliyor. Bu sayının azlığı DGS rekabetini daha da artırmaktadır.

Sınava girecek adaylar herhangi bir kısıtlama olmadan istedikleri kadar sınava girebilirler. Bir önceki yıl girip kazanmış olsanız bile bir sonraki yıl sınava girişinizde puan kesintisi söz konusu olmaz. Sınavdan sonra başlayan tercih döneminde adayların 30 tercih hakları bulunur. Tercihlerinizi mezun olduğunuz bölüme göre YÖK’ün belirlediği bölümlere göre yapabilirsiniz.

DGS EĞİTİM PROGRAMLARI
   
DGS KAMPI 
DERSLER DERS SAATLERİ
TÜRKÇE 60 Saat
MATEMATİK 80 Saat
ETÜT 20 Saat
DENEME 20 Adet
KAMP TARİHİ  26 HAZİRAN – 15 TEMMUZ 2017
DGS 2017-2018  EĞİTİM DÖNEMİ 
   
DGS DERS SAATLERİ
MATEMATİK 160 Saat
TÜRKÇE 40 Saat
GEOMETRİ 36 Saat
SÖZEL MANTIK 20 Saat
SAYISAL MANTIK 20 Saat
ETÜTLER 96 Saat
TOPLAM 372 Saat
HAFTA SONU BAŞLANGIÇ TARİHLERİ
1.GRUP  23 Eylül 2017
2.GRUP  21 Ekim 2017
3.GRUP  25 Kasım 2017
4.GRUP  06 Ocak 2017
HAFTA İÇİ BAŞLANGIÇ TARİHLERİ
1.GRUP  23 Ekim 2017
2.GRUP  13 Kasım 2017
kariyer-kampusum-logo
detaylı bilgi için
arayalım

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3.Şahıslar ile paylaşılmaz. Kariyer Kampüsüm bu konuda azami önem göstermektedir.

    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz: