KPSS-A

KPSS-A NEDİR ?

Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar için yapılan sınav 120 puan türünden oluşan KPSS-A sınavıdır.

A GRUBU ADAYLARIN ATAMASI NASIL YAPILIR ?

Kamu kurum ve kuruluşları, A grubu olarak nitelenen kadrolarına personel seçimini, esas olarak kendi mevzuatına göre yapacakları giriş sınavı ile gerçekleştirir. Ancak, kendi mevzuatında hüküm bulunmak kaydıyla KPSS puanları, giriş sınavı yapılmadan da ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca, doğrudan A grubu kadrolara atama için kullanılabilir.

A grubu kadrolarına atama için seçme yapacak kamu kurum ve kuruluşları, yürürlükteki mevzuata uygun olarak açıktan atama izni alınmış kadro ve pozisyonların sayı, sınıf, unvan ve dereceleri ile genel ve kendi mevzuatındaki koşulları ve belirlenen KPSS taban puanını, Resmi Gazete’de ve Türkiye genelinde yayınlanan tirajı en yüksek ilk beş gazetenin en az birinde ilan vermek suretiyle adaylara duyurur.

Kamu kurum ve kuruluşları Giriş Sınavı yapacaksa, bu duyuruda ayrıca, sınavın yeri, zamanı, içeriği ve değerlendirme yöntemi de belirtilir. Kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadrolar için, kılavuzda yer alan KPSS puan türlerinden hangisini kullanacakları ile adaylarda arayacakları genel ve özel şartları ilanla kamuoyuna duyuracaklardır.

KPSS-A EĞİTİM PROGRAMLARI
KPSS-A KAMPI 
DERSLER DERS SAATLERİ
HUKUK 48 Saat
İKTİSAT 40 Saat
MALİYE 16 Saat
MUHASEBE 16 Saat
KAMP TARİHİ  6-19 MAYIS 2017
KPSS-A 2017-2018  EĞİTİM DÖNEMİ 
   
KPSS-A DERS SAATLERİ
HUKUK 190 Saat
İKTİSAT 160 Saat
MALİYE 72 Saat
MUHASEBE 72 Saat
GKGY 150 Saat
TOPLAM 644 Saat
HAFTA SONU BAŞLANGIÇ TARİHLERİ
1.GRUP  9 Eylül 2017
2.GRUP  23 Eylül 2017
3.GRUP  21 Ekim 2017
4.GRUP  11 Kasım 2017
HAFTA İÇİ BAŞLANGIÇ TARİHLERİ
1.GRUP  23 Ekim 2017
2.GRUP  13 Kasım 2017
kariyer-kampusum-logo
detaylı bilgi için
arayalım

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3.Şahıslar ile paylaşılmaz. Kariyer Kampüsüm bu konuda azami önem göstermektedir.

    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz: